3ND Öncü Sporcular Serisi: Glenn Burke

0
0
0
s2smodern

Çağımızda hala LGBTQ komünitesini kendileriyle eş değer olarak görmeyen ve onlarla aynı ortamda bulunmak istemeyen insanlar var, hatta bu insanlar dünya popülasyonu geneline bakıldığında çoğunlukta bile olabilir. Evet birçok ülke bu konuda artık pozitif adımlar atıyor ve atmaya da devam edecek ama bu dünya geneline yansımadı ve daha uzun bir süre de yansımayacağa benziyor. 2018 yılında bile böyle bir durum varken bundan 50 yıl öncesinde yaşayan insanların farkındalığını artık siz düşünün. 3ND öncü sporcular serimizin ilk yazısına o yüzden bu konuyla başlamak istedim, çünkü hayatın her alanında olduğu gibi sporda da cinsel yönelimi farklı olan insanların kolay bir yolu olmadı, hatta birazdan okuyacağınız üzere cinsel yönelimini açık şekilde ilk defa dile getiren ve gay olduğunu söyleyen Amerikalı beyzbol oyuncusu Glenn Burke, profesyonel hayatı boyunca büyük bir baskı altında yaşadı.

 

 

1976’dan 1979’a kadar 4 sene boyunca  Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük beyzbol ligi olan Major League Baseball’da  forma giyen Glenn Burke, o zamanki şartlarda kendisinden beklenin aksine cinsel kimliğini kariyerine başladığı ilk günden itibaren kimseden saklamadı. Spor yapan erkeklere toplumun yakıştırdığı heteroseksüel olma gerekliliği önyargısını ilk günden kırmaya çalıştı. Los Angeles Dodgers yönetimine ve takım arkadaşlarına gay olduğunu açık açık defalarca kez söyledi. Kaldı ki spor kültürü onun bu dürüstlüğüne ve bu cesaretine saygı göstermeye hazır değildi. Sadece takım içinde cinsel yönelimlerini açıkça belirtmekle kalmayan Burks, bir sürü spor yazarıyla da her fırsatta konuştu ama her seferinde bütün konuşmaları yazarların onu kafasını sallayarak reddetmesiyle bitti. Böyle bir detayı yazmak istemiyorlardı.

 

 

1977 Los Angeles Dodgers Takımı 

 

Glenn Burke cinsel yönelimiyle o kadar barışıktı ki, bunun bir şekilde yayılıp kulübün prestijini düşüreceğinden korkan Dodgers yönetimi Burke’e bir kadınla sahte bir evlilik yapması için 75 bin dolar önerdi. İronik olarak, onu bu sahte evliliğe ikna etmeye çalışan yöneticilerden biri olan Tommy Lasorda’nın oğlunun da gay olduğu biliniyordu ama Lasorda bunu oğlu 1992’de AIDS’ten dolayı öldüğü zaman da bile inkar etmeye devam etti.

Burke en sonunda 1982 yılında gay olduğunu bir dergide yayınlanan bir makaleyle bütün spor dünyasına duyurdu, hatta birkaç televizyon programına da konuk oldu. Maalesef onun bu açıklamaları gerek takım arkadaşları içinde olsun gerek de spor dünyasında olsun sessizlikle karşılandı. 1995’te AIDS yüzünden hayatını kaybettiği yıl çıkan otobiyografisi bile, spor dünyasında yaratması gereken hoşgörü etkisini yaratmadı.

 

 

1995’te kitabını pazarlamak amacıyla verdiği bir röportaj sırasında People dergisine söylediği üzere görevinin gay insanlara karşı olan önyargıyı kırmak olduğunu ve bunu da başardığını dile getirdi. Ona göre gay bir sporcunun Amerika’nın dört ana profesyonel spor liginden birinde oynayabileceğini bütün dünyaya göstermişti.

Şu an hala Burke’ün verdiği mücadele gerektiği takdiri almamaktadır ve spor dünyasında ‘high-five’ı bulan insan olarak bilinmektedir. Ne olursa olsun o bir öncüydü ve ondan sonra gelen gay sporcuların onun maruz kaldığı şeylere maruz kalmamasını istiyordu ve belki de başardı.

 

 

Dünya tarihinde fotoğraflanan ilk 'high five' #12 Glenn Burke 

 

18 yıl sonrasına baktığımızda, özel olarak 6 Mayıs 2013 tarihine, Jason Collins Sports Illustrated dergisine röpörtaj verdiği güne… Jason Collins, o sırada 12 yıllık bir NBA veteranı olarak, cinsel yönelimleri konusunda bir açıklama yaptı ve birçok sporcu tarafından destek gördü, LGBTQ komünitesinin dünya çapındakı güçlü seslerinden biri oldu. Jason Collins’in bu hareketi takdire şayan bir hareket olmasına rağmen unutulmamalı ki Jason Collins’in bu açıklamayı yapacak cesarete ulaşmasına yardım eden ve geçmişte gelen bir sürü öncü var, belki de bu öncülerin en başında Glenn Burke geliyor.

 

 {jcomments on}

En Çok Okunanlar

Eki 14, 2018
Eki 07, 2018
Eyl 30, 2018
Eyl 23, 2018
Eyl 19, 2018
Eyl 12, 2018
Eyl 12, 2018

NBA Tarihinin En Uzun Oyuncuları

Uluğ Kazancıoğlu
Ağu 31, 2018
Ağu 25, 2018
Ağu 15, 2018

Taraftarlardan En Çok Okunanlar

Kas 16, 2017