Sokak Basketbolu

0
0
0
s2smodern

Sokakta oynanan basketbol aslında bir şehir hakkında ve oradaki basketbol kültürü çok şey söyler. O yüzden herhangi bir şehre gittiğinde yeterli zamanım varsa mutlaka önceden gözüme kestirdiğim kortlardan birine mutlaka gidip oradaki oyuncuları, aralarındaki iletişimi ve basketbol oynayış tarzlarını gözlemlerim. Belki inanmayacaksınız ama insanların basketbol oynayış tarzlarından ve o korttaki atmosferden şehir hakkında çok güzel çıkarımlar yapabilirsiniz. Sokak basketbolu 5e5'ten farklı olarak daha özgür bir oyundur ve bazı oyuncular kendilerini sokak basketbolunda daha iyi ifade eder. Sokakta 5e5'te denemeye korktuğun hareketleri deneyebilirsin, tanımadığın insanlarla iki saat içinde dost olabilirsin, hiç basketbol bilmeyen biriyle profesyonel bir oyuncuyu bir arada görebilirsin. Sevgilinle problem yaşadığında veya hayatında her şey istediğin gibi gitmediğinde topunu olup güzel bir yaz gecesinde pota ile bir randevuya çıkıp bütün dertlerine derman bulabilirsin.

Dünyanın her yerinde aynı anda milyonlarca, abartmayayım binlerce kişi aynı anda basketbol oynuyor. Basketbolun yaygınlığı NBA'in de marketini genişletmek ve zaten çok yüksek seviyede olan popüleritesini daha da arttırmak için yaptığı çalışmalarla Asya ve Afrika kıtasında da basketbol ilgisi doruk noktalarına ulaşmış durumda. NBA'de oynama hayaliyle veya sadece bir hobi olarak sokakta baskete çıkan insan sayısı parkede oynayan insan sayısını çoktan geçmiş durumda. O yüzden sokak basketbolunun bir Olimpik dal olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda gerçekleşecek olması beni çok heyecanlandırıyor. 3e3 basketbolla parkede oynanan 5e5 arasındaki farklar ve etkileyen faktörler o kadar farklı ki, bu farklılıklar saymakla bitmez. Mesela sokakta şut atarken o sırada esen rüzgarı hesaba katmazsanız çok üzücü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz veya airball attığınızda direk sayıyı potanızda görebilirsiniz. Sokakta oynarken fiziksel olarak çok daha yıpratıcı bir savunma ile karşı karşıya kalabilirsiniz çünkü sokaktaki oyun fiziksel temasa daha müsaittir. 3e3 oynarken adamınıza geçilmenin direk sayıya sebep olacağını bilirsiniz çünkü 5e5'in tersine yardıma gittiğiniz zaman arkanızda çok büyük bir boş alan kalır. Sokakta üçlük atmak daha zor olduğundan üçlüğün değeri daha da fazladır ve oyunun gidişatını bir üçlükle değistirebilirsiniz (ikilikler=bir sayı, üçlükler= iki sayı)

 

.

2017 3x3 Dünya Basketbol Şampiyonası

 

Türkiye'de de gerek 2001'den beri gelen Milli takımlar ve kulüp düzeyindeki başarılarla, gerek dünyadaki akımın da etkisiyle basketbol giderek popülerliğini daha da arttırıyor. Redbull ve Head and Shoulders gibi basketbola önem veren markaların yardımıyla sokak basketbolu da önemli bir yol katetmekte. Yazın düzenlenen 3e3 turnuvalarının sayısı mahalleler içinde olsun şehir genelinde olsun giderek artıyor. Bu gelişmeler ışığında Türkiye'de yeni bir sokak basketbol liginin kurulması fikri bence çok da olmayacak bir düşünce değil. Yazın oynanabilecek ve şehirden şehire bir turne gibi gidebilecek bir ligi, bir basketbol sever olarak ben mutlaka takip ederim ve bir oyuncu olarak da o ligde oynamak çok isterim. Hem de bu lig, 2020 Tokyo Olimpiyatları açısından da bir ön hazırlık olur ve insanların sokak basketboluna ilgisini daha da arttırır. Böyle bir lig olsa siz de izler miydiniz? 

{jcomments on}

 

Ağu 13, 2018

3ND Öncü Sporcular Serisi: Yaşar Doğu

by Erdem Uygur
Mar 08, 2018

3ND Öncü Sporcular Serisi: Billie Jean King

by Erdem Uygur
Şub 27, 2018

3ND Öncü Sporcular Serisi: Glenn Burke

by Erdem Uygur
Kas 16, 2017

Son Saniyeler

by Erdem Uygur
Kas 16, 2017

Ritüeller

by Erdem Uygur
Kas 16, 2017

Basketbolun Evrimi

by Erdem Uygur